STM32F091VCH6
Mfr.Part #
STM32F091VCH6
Package / Case
100-UFBGA
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLSH 100UFBGA
Series :
STM32F0
DMA Channels :
yes
ECCN Code :
3A991.A.2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Terminal Form :
Ball
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~3.6V
JESD-30 Code :
S-PBGA-B100
Packaging :
Tray
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Data Converter :
A/D 19x12b; D/A 2x12b
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
CPU Family :
CORTEX-M0
Supply Voltage :
3.3V
Terminal Position :
BOTTOM
PWM Channels :
yes
Lead Free :
Lead Free
Core Size :
32-Bit
Base Part Number :
STM32F09
Package / Case :
100-UFBGA
Speed :
48MHz
Peripherals :
DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Terminal Pitch :
0.5mm
DAC Channels :
ROM (words) :
Power Supplies :
2.5/3.3V
Qualification Status :
Not Qualified
Bit Size :
32
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Length :
7mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Surface Mount :
Width :
7mm
RAM Size :
32K x 8
Core Processor :
ARM® Cortex®-M0
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Terminations :
100
Supply Current-Max :
30.3mA
HTS Code :
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Height Seated (Max) :
0.6mm
Number of I/O :
88
On Chip Program ROM Width :
8
Clock Frequency :
32MHz