STM32F091RCY7TR
Mfr.Part #
STM32F091RCY7TR
Package / Case
64-UFBGA, WLCSP
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64WLCSP
Peripherals :
DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Terminal Form :
Ball
Base Part Number :
STM32F09
Number of Terminations :
64
RAM Size :
32K x 8
Package / Case :
64-UFBGA, WLCSP
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Data Converter :
A/D 19x12b; D/A 2x12b
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
On Chip Program ROM Width :
8
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Series :
STM32F0
Height Seated (Max) :
0.62mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Qualification Status :
Not Qualified
Format :
FIXED-POINT
Supply Voltage :
3.3V
ROM (words) :
Length :
4.911mm
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Number of DMA Channels :
12
RAM (words) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Core Size :
32-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~3.6V
Clock Frequency :
32MHz
Core Processor :
ARM® Cortex®-M0
Width :
4.539mm
Number of External Interrupts :
16
ECCN Code :
3A991.A.2
Surface Mount :
yes
Integrated Cache :
No
JESD-30 Code :
R-PBGA-B64
Terminal Pitch :
0.4mm
Terminal Position :
BOTTOM
On Chip Data RAM Width :
8
PWM Channels :
DAC Channels :
Low Power Mode :
Mounting Type :
Surface Mount
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Boundary Scan :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Speed :
48MHz