STM32F051R6T7TR
Mfr.Part #
STM32F051R6T7TR
Package / Case
64-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64LQFP
Microcontrollers
Number of Timers/Counters :
8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Voltage :
2.4V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Interface :
HDMI, I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
10 Weeks
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~3.6V
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Height Seated (Max) :
1.6mm
Connectivity :
HDMI-CEC, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Bit Size :
32
Watchdog Timer :
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
64
Max Power Dissipation :
444mW
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Number of Pins :
64
REACH SVHC :
No SVHC
Number of ADC Channels :
19
Packaging :
Tape and Reel (TR)
On Chip Program ROM Width :
8
Qualification Status :
Not Qualified
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Gull wing
Data Bus Width :
32b
Program Memory Type :
Flash
Core Architecture :
ARM
Package / Case :
64-LQFP
Core Processor :
ARM® Cortex®-M0
Supply Current-Max :
24.4mA
Number of I/O :
55
Power Supplies :
2.5/3.3V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Data Converter :
A/D 19x12b; D/A 1x12b
ECCN Code :
3A991.A.2
Memory Size :
32kB
RAM Size :
8K x 8
Length :
10mm
Frequency :
48MHz
CPU Family :
CORTEX-M0
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Base Part Number :
STM32F05
Terminal Pitch :
0.5mm
Datasheets
STM32F051R6T7TR
STMicroelectronics STM32F051R6T7TR
Microcontrollers STMicroelectronics STM32F051R6T7TR Overview
The STM32F051R6T7TR from STMicroelectronics is a high-performance microcontroller that targets demanding applications requiring a balanced blend of low power consumption and advanced features. This 32-bit MCU is built on a robust ARM Cortex-M0 core, operating at a frequency of up to 48 MHz. It is housed in a 64-LQFP package, offering a compact solution with a rich set of peripherals. This microcontroller is specifically designed to meet the challenging demands of modern embedded systems, making it an ideal choice for industries seeking robust performance and reliability. With 32KB of flash memory and extensive integration, the Microcontrollers STMicroelectronics STM32F051R6T7TR ensures a cost-effective approach while simplifying overall design processes in complex applications.