STM32F042F6P6TR
Mfr.Part #
STM32F042F6P6TR
Package / Case
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 20TSSOP
Speed :
48MHz
Height Seated (Max) :
1.2mm
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Data Converter :
A/D 12x12b
Number of Terminations :
20
Number of I/O :
16
Clock Frequency :
32MHz
Package / Case :
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Supply Voltage :
3.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
0.65mm
JESD-30 Code :
R-PDSO-G20
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.65V~3.6V
Terminal Position :
Dual
RAM Size :
6K x 8
Width :
4.4mm
DMA Channels :
On Chip Program ROM Width :
8
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
6.5mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Factory Lead Time :
10 Weeks
DAC Channels :
No
PWM Channels :
HTS Code :
Base Part Number :
STM32F04
32
ROM (words) :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Form :
Gull wing
Datasheets
STM32F042F6P6TR
Introducing Microcontrollers STMicroelectronics STM32F042F6P6TR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:20, Package / Case:20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Base Part Number:STM32F04, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, STM32F042F6P6TR pinout, STM32F042F6P6TR datasheet PDF, STM32F042F6P6TR amp .Beyond Microcontrollers STMicroelectronics STM32F042F6P6TR ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.