STM32F038C6T7
Mfr.Part #
STM32F038C6T7
Package / Case
48-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48LQFP
Data Converter :
A/D 10x12b
Has ADC :
yes
HTS Code :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.656V
Terminal Pitch :
0.5mm
RAM Size :
4K x 8
Number of I/O :
38
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Base Part Number :
STM32F03
DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Frequency :
48MHz
Packaging :
Tray
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Core Architecture :
ARM
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.944V
Supply Voltage :
1.8V
Package / Case :
48-LQFP
Width :
7mm
DMA Channels :
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
48
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Speed :
32 MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.65V~3.6V
Length :
7mm