STM32F038C6T6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STM32F038C6T6
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
48-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48LQFP
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Microcontrollers
Data Converter :
A/D 10x12b
Core Size :
32-Bit
Terminal Form :
Gull wing
Peripherals :
DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
3A991.A.2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Core Architecture :
ARM
Program Memory Type :
Flash
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tray
Terminal Position :
QUAD
Package / Case :
48-LQFP
Number of Terminations :
48
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.944V
Base Part Number :
STM32F03
Width :
7mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Bit Size :
32
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of I/O :
38
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.656V
Speed :
32 MHz
Oscillator Type :
Internal
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Surface Mount :
yes
Terminal Pitch :
0.5mm
Supply Voltage :
1.8V
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Length :
7mm
Core Processor :
ARM® Cortex®-M0
HTS Code :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Frequency :
48MHz
PWM Channels :
yes
RAM Size :
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.65V~3.6V
Has ADC :
Series :
STM32F0
Memory Size :
32kB
DMA Channels :
Datasheets
STM32F038C6T6
STMicroelectronics STM32F038C6T6
Microcontrollers STMicroelectronics STM32F038C6T6 Overview
STM32F038C6T6 Features
This microcontroller excels in delivering high system capabilities with its 32-bit ARM Cortex-M0 processor, operating at up to 48 MHz. It features 32KB of flash memory, providing ample space for application code and data storage. The STM32F038C6T6 also includes a variety of peripherals such as multiple timers, real-time clock, up to 32 I/Os, analog-to-digital converter (ADC), and advanced control interfaces including I2C, SPI, and USART, making it highly adaptable to technical requirements of both complex and simple system designs.