STLQ015XG30R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STLQ015XG30R
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
SOT-563, SOT-666
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3V 150MA SOT666
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Quiescent Current :
1.7μA
Pin Count :
6
ECCN Code :
EAR99
Dropout Voltage :
300mV
Voltage Dropout (Max) :
0.3V @ 150mA
PSRR :
40dB ~ 15dB (1kHz ~ 100kHz)
Output Voltage Accuracy :
2 %
Packing Method :
Tape and Reel
Current - Quiescent (Iq) :
2.4µA
Output Type :
FIXED
Output Configuration :
Positive
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Regulators :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
SOT-563, SOT-666
Output Voltage :
3V
Number of Functions :
1
Output Voltage 1 :
3V
Mount :
Surface Mount
Control Features :
Enable
Terminal Position :
Dual
Terminal Pitch :
0.5mm
Min Input Voltage :
1.5V
Number of Outputs :
Min Output Voltage :
3V
Base Part Number :
STLQ015
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
6
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Number of Terminations :
Accuracy :
2 %
Voltage Tolerance-Max :
3%
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Terminal Form :
Flat
Max Output Current :
150mA
JESD-609 Code :
e3
Contact Plating :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dropout Voltage1-Nom :
0.112V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Datasheets
STLQ015XG30R
STMicroelectronics STLQ015XG30R
[Voltage Regulators - Linear STMicroelectronics STLQ015XG30R] Overview
With its compact SOT666 package and innovative design, the STLQ015XG30R ensures stable and precise voltage regulation, delivering a constant 3V output with a maximum current of 150mA. Whether you're powering sensors, microcontrollers, or other critical components, this regulator provides the consistent power supply your devices need to operate flawlessly.
STLQ015XG30R Features
  • Precision voltage regulation: Maintains a stable 3V output