STK12C68-C45
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STK12C68-C45
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
28-CDIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC NVSRAM 64KBIT PARALLEL 28CDIP
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Memory
Memory Size :
64Kb 8K x 8
Length :
35.56mm
Operating Mode :
ASYNCHRONOUS
Mounting Type :
Through Hole
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Pin Count :
28
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Package / Case :
28-CDIP (0.300, 7.62mm)
Packaging :
Tube
JESD-30 Code :
R-CDIP-T28
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Supply Current-Max :
0.065mA
Additional Feature :
STORE TO EEPROM SOFTWARE,HARDWARE, OR AUTOSTORE; RECALL SOFTWARE
Access Time (Max) :
45 ns
Organization :
8KX8
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Terminal Pitch :
2.54mm
Base Part Number :
STK12C68
Standby Current-Max :
0.02A
Memory Interface :
Parallel
Reach Compliance Code :
not_compliant
Memory Format :
NVSRAM
ECCN Code :
EAR99
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Memory Type :
Non-Volatile
HTS Code :
Height Seated (Max) :
4.14mm
Number of Terminations :
28
Width :
7.62mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Power Supplies :
5V
Published :
Qualification Status :
Not Qualified
Memory Density :
65536 bit
Supply Voltage :
5V