STGIPS10K60A2
Mfr.Part #
STGIPS10K60A2
Package / Case
25-PowerDIP Module (0.993, 25.23mm)
Description
MOD IPM 600V 10A 25-SDIP
Product Category :
Power Driver Modules
Series :
SLLIMM™
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 8 months ago)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
12V
Package / Case :
Number of Functions :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
HTS Code :
Configuration :
3 Phase
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Position :
Dual
Surface Mount :
No
JESD-30 Code :
R-PDMA-T25
Max Power Dissipation :
33W
Supply Voltage :
15V
Length :
44.4mm
Max Operating Temperature :
150°C
Collector Emitter Saturation Voltage :
2.1V
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
600V
Min Operating Temperature :
-40°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Part Number :
STGIPS10
Height Seated (Max) :
7.5mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
17V
Type :
IGBT
Temperature Grade :
Automotive
Number of Terminations :
25
Current :
10A
Voltage - Isolation :
2500Vrms
Width :
22mm
Datasheets
STGIPS10K60A2
Introducing Power Driver Modules STMicroelectronics STGIPS10K60A2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:25-PowerDIP Module (0.993, 25.23mm), Mounting Type:Through Hole, Base Part Number:STGIPS10, Type:IGBT, Number of Terminations:25, STGIPS10K60A2 pinout, STGIPS10K60A2 datasheet PDF, STGIPS10K60A2 amp .Beyond Power Driver Modules STMicroelectronics STGIPS10K60A2 ,we also offer AOZ5517QI, FSB50325A, FSB50550A, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.