ST60100D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ST60100D
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
TO-204AA, TO-3
Datasheet
Download
Description
STD RECTIFIER
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Product :
Rectifiers
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1 V @ 30 A
Product Type :
Rectifiers
Brand :
Diode Type :
Standard
Microchip
Product Status :
Active
Mounting Type :
Through Hole
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 µA @ 1000 V
Package :
Bulk
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 175°C
Supplier Device Package :
TO-204AA (TO-3)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
20A
Package / Case :
Series :
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Product Category :
Datasheets
ST60100D
Standard Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -65°C ~ 175°C TO-204AA, TO-3 Through Hole
ST60100D Overview
ST60100D Features
ST60100D Applications
There are a lot of Microchip Technology
ST60100D applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23