ST6-28B24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ST6-28B24
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
PWR XFMR LAMINATED 20VA TH
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Power Transformers
RoHS :
Compliant
Package :
Bulk
Size / Dimension :
57.15mm Lx47.24mm W
Max Power Dissipation :
20W
Height - Seated (Max) :
36.58mm
Approval Agency :
UL; CSA
Output Voltage 2 :
14V
Output Voltage 1 :
14V
Width :
47.244mm
Weight :
0.8lb 362.87g
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Physical Dimension :
57.15mm X 47.244mm X 36.576mm
Max Output Current :
1.4A
Power - Max :
20VA
Center Tap :
No
Series :
Split Bobbin Plug-In
HTS Code :
Primary Winding(s) :
Single
Secondary Winding(s) :
Dual
Voltage - Primary :
115V
Voltage - Isolation :
2500Vrms
VA Rating :
20 VA
Termination :
PC Pin
Radiation Hardening :
No
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 14V Series 28V
Published :
Length :
57.15mm
Current - Output (Max) :
Parallel 1.4A, Series 700mA
Mount :
Through Hole
Element Configuration :
Single
Product Status :
Active
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Height :
36.58mm
Termination Style :
PC Pin
Power Rating :
20W
Mounting Type :
Through Hole
Type :
Laminated Core
Datasheets
ST6-28B24
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V