ST1200-25T3KI
Mfr.Part #
ST1200-25T3KI
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial, Can
Description
CAP TANT 1200UF 10% 25V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Factory Lead Time :
17 Weeks
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
25V
Packaging :
Tray
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
19.4564mm
Manufacturer Size Code :
T3
Size / Dimension :
0.406Diax0.766L 10.31mmx19.46mm
Termination :
Axial
Type :
Hermetically Sealed
Capacitance :
1200μF
Package / Case :
Axial, Can
Series :
SuperTan®, ST
Feature :
Wet Tantalum
ESR (Equivalent Series Resistance) :
650mOhm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
25V
Tolerance :
±10%
Published :
Datasheets
ST1200-25T3KI
Vishay / Sprague ST1200-25T3KI
1200μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 650mOhm Tray Axial, Can
ST1200-25T3KI Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 650mOhm.