ST1100-25L2KI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ST1100-25L2KI
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 1100UF 10% 25V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Package / Case :
Axial, Can
Length :
25.6032mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
SuperTan®, ST
Packaging :
Tray
Feature :
Wet Tantalum
Factory Lead Time :
17 Weeks
Capacitance :
1100μF
Type :
Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance) :
500MOhm
Manufacturer Size Code :
L2
Size / Dimension :
0.312Diax1.008L 7.92mmx25.60mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated :
25V
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
ST1100-25L2KI
Vishay / Sprague ST1100-25L2KI
1100μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 500mOhm Tray Axial, Can
ST1100-25L2KI Overview
Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 500mOhm in this case.