ST1000-30T3KI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ST1000-30T3KI
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 1000UF 10% 30V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Type :
Hermetically Sealed
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
19.4564mm
Voltage - Rated DC :
30V
Max Operating Temperature :
125°C
Polarity :
Polar
Published :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
700mOhm
Size / Dimension :
0.406Diax0.766L 10.31mmx19.46mm
Manufacturer Size Code :
T3
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
17 Weeks
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Axial, Can
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Termination :
Axial
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tray
Feature :
Wet Tantalum
Capacitance :
1000µF
Voltage - Rated :
30V
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
SuperTan®, ST
Datasheets
ST1000-30T3KI
Vishay / Sprague ST1000-30T3KI
1000μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 700mOhm Polar Tray Axial, Can
ST1000-30T3KI Overview
A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 700mOhm, also referred to as internal resistance.