SST49LF016C-33-4C-EIE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SST49LF016C-33-4C-EIE
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
40-TFSOP (0.724, 18.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC FLASH 16MBIT PARALLEL 40TSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Memory
Supplier Device Package :
40-TSOP
Terminal Pitch :
0.5mm
Product Status :
Obsolete
Data Polling :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Nominal Supply Current :
18mA
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
Number of Sectors/Size :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Sync/Async :
SYNCHRONOUS
ECCN Code :
3A991.B.1.A
Memory Width :
8
Number of Pins :
40
Max Supply Current :
18mA
Pin Count :
40
Access Time :
11 ns
Length :
18.4mm
Toggle Bit :
No
JESD-609 Code :
e3
Base Part Number :
SST49LF016C
Programming Voltage :
3V
Voltage - Supply :
3V~3.6V
Page Size :
128B
Pbfree Code :
yes
Write Cycle Time - Word, Page :
10μs
Operating Supply Voltage :
3.3V
Memory Format :
Flash
Lead Free :
Lead Free
Published :
Series :
SST49
Radiation Hardening :
Density :
16 Mb
Organization :
2MX8
Mounting Type :
Surface Mount
Memory Interface :
Parallel
Supply Voltage :
3.3V
Number of Terminations :
Ready/Busy :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Clock Frequency :
33MHz
Packaging :
Tray
Sector Size :
16K8K32K64K
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Interface :
Parallel, SPI, Serial
Memory Type :
Non-Volatile
Base Product Number :
SST49LF016
Memory Organization :
2M x 8
Word Size :
8B
Terminal Finish :
MATTE TIN
Height Seated (Max) :
1.2mm
Memory Size :
16Mb 2M x 8
Number of Functions :
1
Address Bus Width :
4B
Standby Current-Max :
0.0001A
Data Bus Width :
8B
Surface Mount :
Boot Block :
Top
Operating Temperature :
0°C~85°C TA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Package :
Tray
HTS Code :
Introducing Memory Microchip Technology SST49LF016C-33-4C-EIE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:40-TFSOP (0.724, 18.40mm Width), Number of Pins:40, Base Part Number:SST49LF016C, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:40, Operating Temperature:0°C~85°C TA, SST49LF016C-33-4C-EIE pinout, SST49LF016C-33-4C-EIE datasheet PDF, SST49LF016C-33-4C-EIE amp .Beyond Memory Microchip Technology SST49LF016C-33-4C-EIE ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.