SST49LF008A-33-4C-EIE
Mfr.Part #
SST49LF008A-33-4C-EIE
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
40-TFSOP (0.724, 18.40mm Width)
Description
IC FLASH 8MBIT PARALLEL 40TSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Memory
Typical Operating Supply Voltage :
3.3000 V
Max Supply Current :
12mA
Subcategory :
Memory and Data Storage
Cell Type :
NOR
Product Type :
NOR Flash
Clock Frequency :
33MHz
Pin Count :
40
Mounting :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Write Cycle Time - Word, Page :
20μs
Supplier Package :
TSOP
Number of Functions :
1
Factory Lead Time :
5 Weeks
Sync/Async :
ASYNCHRONOUS
Mounting Type :
Surface Mount
Memory Format :
Flash
Architecture :
Sectored
Width :
10.1mm
ECC Support :
No
Timing Type :
Asynchronous/Synchronous
JESD-609 Code :
e3
Speed :
33 MHz
Number of Terminations :
40
Minimum Operating Supply Voltage :
3 V
Programming Voltage :
3V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Product Category :
NOR Flash
Interface :
Parallel, SPI, Serial
Nominal Supply Current :
12mA
Memory Size :
8Mb 1M x 8
Sector Size :
4k
Length :
18.5mm
Number of Words :
1 MWords
Memory Organization :
1M x 8
Number of Pins :
Screening Level :
COMMERCIAL
Terminal Position :
Dual
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Voltage :
3.3V
Packaging :
Tray
Interface Type :
Parallel/Serial
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Mounting Style :
SMD/SMT
Series :
SST49
Data Bus Width :
8B
Base Part Number :
SST49LF008A
Word Size :
8B
Lead Free :
Lead Free
Brand :
Maximum Operating Supply Voltage :
3.6 V
Access Time :
120ns
Voltage - Supply :
3V~3.6V
Organization :
1MX8
Toggle Bit :
yes
Operating Supply Voltage :
3.3V
Package :
Tray
Address Bus Width :
11b
RoHS :
Details
Boot Block :
Top
Block Organization :
Symmetrical
Data Polling :
yes
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Density :
8 Mb
Package / Case :
Height :
1.05mm
Number of Sectors/Size :
256
Operating Temperature :
0°C~85°C TA
Base Product Number :
SST49LF008
Memory Type :
Non-Volatile
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Product Status :
Obsolete
Microchip
Memory Interface :
Parallel
Radiation Hardening :
No
Supplier Device Package :
40-TSOP
Terminal Pitch :
0.5mm
Standby Current-Max :
0.0001A
Minimum Operating Temperature :
0 C
Introducing Memory Microchip Technology SST49LF008A-33-4C-EIE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:40, Number of Pins:40, Base Part Number:SST49LF008A, Package / Case:40-TFSOP (0.724, 18.40mm Width), Operating Temperature:0°C~85°C TA, SST49LF008A-33-4C-EIE pinout, SST49LF008A-33-4C-EIE datasheet PDF, SST49LF008A-33-4C-EIE amp .Beyond Memory Microchip Technology SST49LF008A-33-4C-EIE ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology SST49LF008A-33-4C-EIE
Memory Microchip Technology SST49LF008A-33-4C-EIE Overview
SST49LF008A-33-4C-EIE Features
The SST49LF008A-33-4C-EIE FLASH memory offers several key features that make it an excellent choice for system-level applications. These include its 8 Mbit memory size, which provides ample storage for boot code, firmware, and data logging. It operates at a voltage range of 2.7V to 3.6V, making it compatible with a variety of low-power applications. The device also supports fast read and write cycles, ensuring efficient operation and minimal latency in critical systems.