SSRC-480D5R
Mfr.Part #
SSRC-480D5R
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Package / Case
4-SIP
Description
SSR RELAY SPST-NO 5A 48-660V
Stock
95
In Stock :
95
Manufacturer :
Product Category :
Solid State Relays
Package / Case :
4-SIP
Voltage - Input :
3 ~ 15VDC
Output Device :
SCR
Brand :
TE Connectivity / PandB
Product Type :
SSR - Solid State Relays
Supplier Device Package :
Length :
43 mm
Product Category :
Solid State Relays - PCB Mount
Circuit Arrangement :
1 FORM A
Compliance :
UL
Output Current :
5(RMS) A
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Base Product Number :
SSRC
Supplier Package :
SIP
Voltage - Load :
48V ~ 660V
Output Type :
DC
RoHS :
Details
Input Voltage :
4 VDC to 15 VDC
Width :
8 mm
Height :
25 mm
Mounting :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Load Current :
5A
Contact Form :
SPST (1 Form A)
Maximum Input Voltage :
15 V
Series :
SSRC
Termination Style :
PC Pin
Packaging :
Bulk
Type :
Indicator
Product :
Solid State Relays
Package :
Bulk
Subcategory :
Relays
TE Connectivity
Input Current :
15 mA
Pin Count :
4
Mounting Style :
PCB Mount
Product Status :
Active
Input Type :
DC
Datasheets
SSRC-480D5R
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays SSRC-480D5R
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V