SSR3S-480D50R
Mfr.Part #
SSR3S-480D50R
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Package / Case
Module
Description
3PHSERS-SCR,PANL MNT,25A,480VAC,
Manufacturer :
Product Category :
Solid State Relays
Product Status :
Active
Series :
SSR3
Voltage - Input :
4 ~ 32VDC
Termination Style :
Screw Terminal
Voltage - Load :
48 V ~ 480 V
Package :
Box
Package / Case :
Module
Mounting Type :
Chassis Mount
Supplier Device Package :
Output Type :
AC
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Load Current :
50 A
Datasheets
SSR3S-480D50R
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays SSR3S-480D50R
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V