SSR-240D125
Mfr.Part #
SSR-240D125
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Package / Case
Hockey Puck
Description
SSR RELAY SPST-NO 125A 24-280V
Manufacturer :
Product Category :
Solid State Relays
Output Voltage (Max) :
280(V)
RoHS :
Details
Operating Temp Range :
-30C to 80C
Mounting Type :
Chassis Mount
Series :
SSR
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Output Type :
AC
Input Type :
AC/DC
Product :
Solid State Relays
Product Type :
SSR - Solid State Relays
Product Status :
Active
Height :
22 mm
Voltage - Input :
4 ~ 32VDC
Package / Case :
Hockey Puck
Termination Style :
Screw
Output Device :
SCR
Package :
Bulk
Voltage - Load :
24 V ~ 280 V
Input Voltage :
32(V)
Contact Form :
SPST (1 Form A)
Width :
57.2 mm
Output Current :
125000(mA)
Mounting :
Screw
Supplier Device Package :
Input Current :
30(mA)
Brand :
TE Connectivity
Base Product Number :
SSR
Length :
44.4 mm
Isolation Voltage :
4000(V)
Load Current :
125 A
Subcategory :
Relays
Operating Temperature Classification :
COMMERCIAL
Circuit Arrangement :
1 FORM A
TE Connectivity
Mounting Style :
Panel Mount
Product Category :
Solid State Relays - Industrial Mount
Pin Count :
4
Rad Hardened :
No
Package Type :
Compliance :
UL
Type :
Indicator
Datasheets
SSR-240D125
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays SSR-240D125
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V