SS1150-LTP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SS1150-LTP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 1A DO214AC
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Number of Terminations :
2
Reverse Current-Max :
50μA
Packaging :
Cut Tape (CT)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Capacitance @ Vr, F :
110pF @ 4V 1MHz
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
150V
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Form :
C BEND
Number of Phases :
1
Base Part Number :
SS1150
Operating Temperature (Max) :
150°C
Operating Temperature - Junction :
-50°C~150°C
Diode Type :
Schottky
Application :
GENERAL PURPOSE
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Qualification Status :
Not Qualified
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Number of Elements :
1
Reach Compliance Code :
not_compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Position :
Dual
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Surface Mount :
yes
Non-rep Pk Forward Current-Max :
30A
Reverse Test Voltage :
150V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 150V
JESD-609 Code :
e3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
150V
Output Current-Max :
1A
Configuration :
Single
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 1A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
SS1150-LTP
Micro Commercial Components (MCC) SS1150-LTP
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 900mV @ 1A -50°C~150°C 50μA @ 150V 2-Termination Cut Tape (CT) DO-214AC, SMA Surface Mount
SS1150-LTP Overview
As soon as the reverse current maximum has been reached, 50μA is reached.Using the output current as an example, 1A is the maximum value.
SS1150-LTP Features
A maximum reverse current of 50μA
1A is the maximum value
SS1150-LTP Applications
There are a lot of Micro Commercial Co
SS1150-LTP applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB