SRU8028-4R7Y
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SRU8028-4R7Y
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 4.7UH 3.7A 20 MOHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Size / Dimension :
0.315Lx0.315W 8.00mmx8.00mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
HTS Code :
Inductance Tolerance :
30%
Type :
Wirewound
Q Factor :
15
Mount :
Surface Mount
Quality Factor-Min (at L-nom) :
15
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Functions :
1
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Pins :
2
Package / Case :
Nonstandard
Mounting Type :
Surface Mount
Frequency - Self Resonant :
50MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±30%
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Tin
ECCN Code :
EAR99
Military Standard :
Not
Inductance :
4.7μH
Series :
SRU8028
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Material - Core :
Ferrite
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Current - Saturation :
3.2A
DC Current :
3.7A
Depth :
8.3mm
Q @ Freq :
15 @ 7.96MHz
Max DC Current :
3.7A
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Test Frequency :
100kHz
Packing Method :
TR
JESD-609 Code :
e2
Current Rating :
3.7A
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Cut Tape (CT)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
2.8mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Shielding :
yes
DC Resistance (DCR) :
20mOhm
Published :
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
SRU8028-4R7Y
Bourns, Inc. SRU8028-4R7Y
SRU8028-4R7Y datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD