SRP4012TA-4R7M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SRP4012TA-4R7M
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
2-SMD
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 4.7UH 2A 145 MOHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Material - Core :
Carbonyl Powder
JESD-609 Code :
e3
Height :
1mm
Weight :
149.997327mg
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Depth :
4.06mm
Max DC Current :
2A
Inductance Tolerance :
20%
Q @ Freq :
10 @ 100kHz
Shielding :
yes
Inductance :
4.7μH
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mounting Type :
Surface Mount
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
18 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Package / Case :
2-SMD
Size / Dimension :
0.175Lx0.160W 4.45mmx4.06mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
10
Test Frequency :
100kHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Series :
SRP4012TA
Operating Temperature :
-40°C~150°C
Frequency - Self Resonant :
35MHz
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Current - Saturation :
2.5A
Number of Pins :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
2A
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Published :
ECCN Code :
EAR99
Q Factor :
10
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case/Size Code :
Construction :
RECTANGULAR
DC Resistance (DCR) :
145mOhm Max
Ratings :
AEC-Q200
RMS Current (Irms) :
2A
Type :
Wirewound
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Functions :
1
Datasheets
SRP4012TA-4R7M
Bourns, Inc. SRP4012TA-4R7M
SRP4012TA-4R7M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD