SRP1770TA-101M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SRP1770TA-101M
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 100UH 5.3A 118MOHM SMD
Stock
120
In Stock :
120
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Package / Case :
Nonstandard
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
DC Resistance (DCR) :
118mOhm Max
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
SRP1770TA
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Test Frequency :
100kHz
JESD-609 Code :
e3
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Type :
Wirewound
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Ratings :
AEC-Q200
Number of Functions :
1
Factory Lead Time :
18 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
Case/Size Code :
6767
Current Rating :
5.3A
Shielding :
yes
Inductance :
100μH
Current - Saturation :
6.5A
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~150°C
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Inductance Tolerance :
20%
Material - Core :
Carbonyl Powder
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Embossed , 13 Inch
Size / Dimension :
0.665Lx0.665W 16.90mmx16.90mm
Frequency - Self Resonant :
2MHz
Q @ Freq :
20 @ 100kHz
RMS Current (Irms) :
5.3A
Published :
2015
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
SRP1770TA-101M
Bourns, Inc. SRP1770TA-101M
SRP1770TA-101M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD