SRN1060-220M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SRN1060-220M
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 22UH 3.4A 53 MOHM SMD
Stock
18
In Stock :
18
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Resistance :
53mOhm
Depth :
10.1mm
DC Current :
3.4A
Material :
Resin
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Cut Tape (CT)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Package / Case :
Nonstandard
Number of Functions :
1
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
53mOhm Max
Mount :
Surface Mount
Type :
Wirewound
Shielding :
yes
Frequency - Self Resonant :
8MHz
Q @ Freq :
20 @ 7.96MHz
Max DC Current :
3.4A
Inductance :
22μH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Inductance Tolerance :
20%
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Published :
2006
Number of Pins :
2
ECCN Code :
EAR99
Height :
6mm
Series :
SRN1060
Test Frequency :
100kHz
Material - Core :
Ferrite
Military Standard :
Not
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.394Lx0.386W 10.00mmx9.80mm
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Current Rating :
3.4A
Number of Terminations :
2
RMS Current (Irms) :
3.4A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
SRN1060-220M
Bourns, Inc. SRN1060-220M
SRN1060-220M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD