SRCB6A16-14P-RK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SRCB6A16-14P-RK
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN PLUG MALE 14 POS
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Material, Plating :
Current Rating (Amps) :
Termination :
Orientation :
Color :
Material Flammability Rating :
Product Status :
Obsolete
Contact Material :
Package :
Tray
Mounting Type :
Fastening Type :
Features :
Shell Material :
Voltage Rating :
Contact Finish - Mating :
Operating Temperature :
Shell Size, MIL :
Number of Positions :
14
Primary Material :
Mounting Feature :
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Ingress Protection :
Shell Finish :
Cable Opening :
Base Product Number :
SRCB6A16
Contact Finish Thickness - Mating :
Applications :
Shielding :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
SRCB
Datasheets
SRCB6A16-14P-RK
Plug, Male Pins - - 14 Positions - - - - -
SRCB6A16-14P-RK Overview
SRCB6A16-14P-RK Features
SRCB series
SRCB6A16-14P-RK Applications
There are a lot of JAE
SRCB6A16-14P-RK Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER