SRA10100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SRA10100
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
TO-220-2
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO220AC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tube
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
850mV @ 10A
Supplier Device Package :
TO-220AC
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Diode Type :
Schottky
Package / Case :
TO-220-2
Datasheets
SRA10100
Taiwan Semiconductor SRA10100
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 850mV @ 10A -55°C~150°C 100μA @ 100V Tube TO-220-2 Through Hole