SR2010-TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SR2010-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A DO41
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
1
Current - Average Rectified (Io) :
2A
Reach Compliance Code :
not_compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 100V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
2
Number of Phases :
1
Case Connection :
Isolated
Operating Temperature (Max) :
125°C
Application :
GENERAL PURPOSE
Surface Mount :
No
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
ECCN Code :
EAR99
Diode Type :
Schottky
JESD-609 Code :
e3
Base Part Number :
SR2010
Mounting Type :
Through Hole
Qualification Status :
Not Qualified
Published :
Output Current-Max :
2A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Form :
Wire
HTS Code :
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Pin Count :
2
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
100V
Non-rep Pk Forward Current-Max :
50A
Configuration :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature - Junction :
-55°C~125°C
Capacitance @ Vr, F :
170pF @ 4V 1MHz
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
850mV @ 2A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Additional Feature :
REVERSE ENERGY TESTED
Datasheets
SR2010-TP
Micro Commercial Components (MCC) SR2010-TP
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 850mV @ 2A -55°C~125°C 1mA @ 100V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
SR2010-TP Overview
The maximum output current is 2A.
SR2010-TP Features
2A is the maximum value