SR10-12V-450-2C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SR10-12V-450-2C
Manufacturer
CUI Devices
Description
20.3 X 9.9 X 11.4 MM, 12 V, 1 A,
Stock
844
In Stock :
844
Manufacturer :
CUI Devices
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brand :
Product Category :
Low Signal Relays - PCB
Power Consumption :
450 mW
Product Status :
Active
Must Operate Voltage :
9 VDC
Coil Current :
37.5 mA
Termination Style :
PC Pin
Series :
SR10
Type :
Shielded
Release Time :
3 ms
Coil Voltage :
12VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Contact Termination :
Solder Pin
Coil Insulation :
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag), Gold (Au)
Subcategory :
Relays
Operate Time :
7 ms
RoHS :
Details
Coil Type :
Non Latching
Package :
Tube
Mounting Style :
Through Hole
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Coil Resistance :
320 Ohms
Switching Voltage :
120VAC, 24VDC - Max
Mounting Type :
Through Hole
Seal Rating :
Contact Rating (Current) :
1 A
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C