SQCFVA100JATME
Mfr.Part #
SQCFVA100JATME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10PF 250V 0805
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Capacitance :
10pF
Voltage - Rated DC :
250V
Thickness :
1.143mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.01mmx1.24mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
1.14mm
Thickness (Max) :
0.045 1.14mm
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
A
Tolerance :
±5%
Feature :
High Q, Low Loss
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Published :
Dielectric :
C0G
Lead Free :
Lead Free
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Ceramic
Radiation Hardening :
No
Depth :
1.24mm