SQCAEM0R7BAJME
Mfr.Part #
SQCAEM0R7BAJME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.7PF 150V 0505
Ceramic Capacitors
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
M
Pbfree Code :
No
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, 7 INCH
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.022 0.57mm
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Contains Lead
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
SQ
Depth :
1.4mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Size Code :
Capacitance :
0.7pF
Tolerance :
±0.1pF
Feature :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Thickness :
558.8μm
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Height :
508μm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
150V
Datasheets
SQCAEM0R7BAJME
KYOCERA AVX SQCAEM0R7BAJME
SQ 0.7pF Ceramic Capacitor ±0.1pF M 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
SQCAEM0R7BAJME Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.This coefficient equals M indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 150V allows it to function.
SQCAEM0R7BAJME Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 150V