SQ48S08060-PS00
Mfr.Part #
SQ48S08060-PS00
Description
DC DC CONVERTER 6V 48W
Product Category :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
SemiQ™ SQ48
Mounting Type :
Surface Mount
Efficiency :
89%
Voltage - Input (Min) :
36V
Current - Output (Max) :
8A
Size / Dimension :
2.30Lx0.90W x 0.26 H 58.4mmx22.9mmx6.6mm
Power (Watts) :
48W
Control Features :
Enable, Active High
Voltage - Isolation :
2kV
Voltage - Output 1 :
6V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Input (Max) :
75V
Datasheets
SQ48S08060-PS00
Manufacturer related products
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH
    LINE FILTER 100VDC 20A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH