SPF240D25R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SPF240D25R
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Description
SSR RELAY SPST-NO 25A 12-280V
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
Optoelectronic Device Type :
TRIGGER OUTPUT SSR
Current Rating :
25 A
On-State Current-Max :
10A
Nominal Output Voltage :
12 VAC, 24 VAC, 48 VAC, 120 VAC, 208 VAC, 240 VAC, 277 VAC
Additional Feature :
UL APPROVED
Reach Compliance Code :
Compliant
Isolation Voltage-Max :
4000V
Termination :
PCB Pin
Mounting :
PCB
Input Signal :
3-15 VDC
Output Type :
SCR
Operating Temperature (Min) :
-30°C
Crydom
Operating Temperature (Max) :
80°C
HTS Code :
Input Polarity :
AC/DC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Elements :
1
Output Voltage :
12-280 VAC
Datasheets
SPF240D25R
Sensata Technologies – Crydom SPF240D25R
SPF240D25R datasheet pdf and Unclassified product details from Crydom Inc stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V