SP1210-102K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SP1210-102K
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1UH 1.19A 147 MOHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Current Rating :
1.19A
ECCN Code :
EAR99
Series :
SP1210
Test Frequency :
100kHz
Evaluation Kit :
yes
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
No
Size / Dimension :
0.138Lx0.105W 3.51mmx2.66mm
Number of Terminations :
2
Current - Saturation :
1.29A
Packing Method :
TR, 13 INCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Published :
Mount :
Surface Mount
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Type :
Wirewound
Radiation Hardening :
No
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Mounting Type :
Surface Mount
Material - Core :
Ferrite
Inductance :
1μH
Height Seated (Max) :
0.101 2.57mm
DC Resistance (DCR) :
147mOhm Max
Package / Case :
Nonstandard
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shielding :
yes
Terminal Shape :
J BEND
HTS Code :
Number of Functions :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
SP1210-102K
API Delevan SP1210-102K
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD