SN75LP196DW
Mfr.Part #
SN75LP196DW
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC TRANSCEIVER FULL 5/3 20SOIC
Drivers, Receivers, Transceivers
Protocol :
RS232
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Number of Drivers/Receivers :
5/3
Supplier Device Package :
20-SOIC
Operating Temperature :
0°C~70°C
Packaging :
Tube
Duplex :
Full
Receiver Hysteresis :
1V
Datasheets
SN75LP196DW
Introducing Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75LP196DW from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Type:Transceiver, Operating Temperature:0°C~70°C, SN75LP196DW pinout, SN75LP196DW datasheet PDF, SN75LP196DW amp .Beyond Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75LP196DW ,we also offer SP3232EBCN-L/TR, MAX202IDR, THVD1400DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.