SN75C3222DWR
Mfr.Part #
SN75C3222DWR
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC TRANSCEIVER FULL 2/2 20SOIC
Stock
50
In Stock :
50
Nominal Supply Current :
1mA
Pin Count :
20
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Number of Pins :
20
Operating Temperature :
0°C~70°C
Packaging :
Cut Tape (CT)
RS232
Simplex/Duplex :
Full Duplex
Width :
7.5mm
Receiver Number of Bits :
2
Supply Voltage :
3.3V
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Supply Voltage1-Nom :
3.3V
Additional Feature :
CAN ALSO OPERATE WITH A 5V SUPPLY
Operating Supply Voltage :
5V
Number of Functions :
2
Number of Drivers/Receivers :
2/2
Radiation Hardening :
No
Thickness :
2.35mm
Operating Supply Current :
1mA
Length :
12.8mm
Height :
2.65mm
Weight :
500.709277mg
Base Part Number :
75C3222
Data Rate :
1Mbps
Voltage - Supply :
3V~5.5V
Receiver Hysteresis :
300mV
Logic Function :
Receiver, Transceiver
Datasheets
SN75C3222DWR
Introducing Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75C3222DWR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:20, Operating Temperature:0°C~70°C, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Base Part Number:75C3222, Number of Terminations:20, Type:Transceiver, SN75C3222DWR pinout, SN75C3222DWR datasheet PDF, SN75C3222DWR amp .Beyond Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75C3222DWR ,we also offer SP3232EBCN-L/TR, MAX202IDR, THVD1400DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.