SN75C1406DW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SN75C1406DW
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC TRANSCEIVER FULL 3/3 16SOIC
Stock
306
In Stock :
306
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Drivers, Receivers, Transceivers
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mount :
Surface Mount
Receiver Hysteresis :
1V
Nominal Supply Current :
250μA
Supply Voltage :
5V
Out Swing-Min :
8 V
Output Characteristics :
TOTEM-POLE
Simplex/Duplex :
Full Duplex
Logic Function :
Receiver, Transceiver
Base Part Number :
75C1406
Supply Voltage1-Nom :
12V
Dual Supply Voltage :
5V
Max Supply Current :
450μA
Weight :
420.395078mg
Operating Temperature :
0°C~70°C
Mounting Type :
Surface Mount
Min Dual Supply Voltage :
4.5V
REACH SVHC :
No SVHC
Protocol :
RS232
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pin Count :
16
Number of Terminations :
16
Number of Drivers :
3
Duplex :
Full
Number of Pins :
JESD-609 Code :
e4
Operating Supply Voltage :
5V
Height :
2.65mm
Receive Delay-Max :
4000 ns
Type :
Transceiver
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Packaging :
Tube
Differential Output :
No
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Output Polarity :
INVERTED
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Transceivers :
1
Number of Drivers/Receivers :
3/3
Terminal Form :
Gull wing
Max Dual Supply Voltage :
15V
Width :
7.5mm
Length :
10.3mm
Number of Functions :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Data Rate :
120 kbps
Package / Case :
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Negative Supply Voltage-Nom :
-12V
Input Characteristics :
Schmitt Trigger
ESD Protection :
No
Receiver Number of Bits :
Thickness :
2.35mm
Voltage - Supply :
4.5V~15V
Datasheets
SN75C1406DW
Introducing Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75C1406DW from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:75C1406, Operating Temperature:0°C~70°C, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:16, Number of Pins:16, Type:Transceiver, Package / Case:16-SOIC (0.295, 7.50mm Width), SN75C1406DW pinout, SN75C1406DW datasheet PDF, SN75C1406DW amp .Beyond Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75C1406DW ,we also offer SP3232EBCN-L/TR, MAX202IDR, THVD1400DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.