SN75ALS164DWR
Mfr.Part #
SN75ALS164DWR
Package / Case
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC TRANSCEIVER HALF 8/8 24SOIC
Stock
1
In Stock :
1
Width :
7.5mm
JESD-609 Code :
e4
Number of Transceivers :
Height :
2.65mm
Length :
15.4mm
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Operating Supply Voltage :
5V
Propagation Delay :
20 ns
ECCN Code :
EAR99
Output Characteristics :
TOTEM-POLE
Supply Voltage :
5V
Nominal Supply Current :
75mA
Dual
Thickness :
2.35mm
Gull wing
Factory Lead Time :
6 Weeks
Operating Temperature :
0°C~70°C
Output Polarity :
TRUE
Number of Terminations :
24
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Weight :
624.398247mg
Pin Count :
24
Supply Voltage1-Nom :
5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Low Level Output Current :
48mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Receiver Hysteresis :
650mV
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Base Part Number :
75ALS164
Number of Pins :
Number of Drivers :
Input Characteristics :
Schmitt Trigger
Qualification Status :
Not Qualified
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
High Level Output Current :
-5.2mA
Package / Case :
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheets
SN75ALS164DWR
Introducing Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS164DWR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:0°C~70°C, Number of Terminations:24, Base Part Number:75ALS164, Number of Pins:24, Mounting Type:Surface Mount, Type:Transceiver, Package / Case:24-SOIC (0.295, 7.50mm Width), SN75ALS164DWR pinout, SN75ALS164DWR datasheet PDF, SN75ALS164DWR amp .Beyond Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS164DWR ,we also offer SP3232EBCN-L/TR, MAX202IDR, THVD1400DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.