SN74V3660-15PEU
Mfr.Part #
SN74V3660-15PEU
Package / Case
128-LQFP
Description
IC FIFO 8KX18 128QFP
Data Bus Width :
36b
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.15V
Series :
74V
Organization :
4KX36
Cycle Time :
15 ns
Parallel
Max Frequency :
66.7MHz
Supply Voltage :
3.3V
Qualification Status :
Not Qualified
Output Enable :
yes
FWFT Support :
yes
Lead Free :
Contains Lead
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Memory Density :
147456 bit
Voltage - Supply :
3.15V~3.45V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.45V
Base Part Number :
74V3660
Height Seated (Max) :
1.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Package / Case :
128-LQFP
Number of Pins :
128
Operating Temperature :
0°C~70°C
Power Supplies :
3.3V
Access Time :
10ns
Number of Terminations :
128
Memory Size :
144K 4K x 36
Memory Width :
36
Current - Supply (Max) :
40mA
Mount :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
not_compliant
Terminal Pitch :
0.5mm