SN74V245-20PAG
Mfr.Part #
SN74V245-20PAG
Package / Case
64-TQFP
Description
IC SYNC FIFO MEM 4096X18 64-TQFP
Stock
6
In Stock :
6
Package / Case :
64-TQFP
Max Supply Current :
35mA
Frequency :
50MHz
Number of Pins :
64
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Width :
10mm
Word Size :
18b
Nominal Supply Current :
35mA
Operating Supply Voltage :
3.3V
Element Configuration :
Dual
Operating Temperature :
0°C~70°C
Voltage - Supply :
3V~3.6V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Pbfree Code :
yes
Retransmit Capability :
No
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Series :
74V
EAR99
Parallel/Serial :
Parallel
Density :
72 kb
Supply Voltage :
3.3V
Access Time :
12ns
Terminal Pitch :
0.5mm
Height :
1.2mm
Length :
10mm
Number of Circuits :
2
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
Number of Terminations :
64
Weight :
274.706879mg
Programmable Flags Support :
yes
Thickness :
1mm
Lead Free :
Lead Free
Output Characteristics :
3-STATE
Memory Size :
72K 4K x 18
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V