SN74V235-7PAG
Mfr.Part #
SN74V235-7PAG
Package / Case
64-TQFP
Description
IC SYNC FIFO MEM 2048X18 64-TQFP
FIFOs Memory
Density :
36 kb
Terminal Pitch :
0.5mm
Number of Circuits :
2
Package / Case :
64-TQFP
Operating Temperature :
0°C~70°C
Length :
10mm
ECCN Code :
EAR99
Operating Supply Voltage :
3.3V
Access Time :
5ns
Bus Directional :
Uni-Directional
Retransmit Capability :
No
Output Enable :
yes
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
Direction :
Unidirectional
Output Characteristics :
3-STATE
Thickness :
1mm
Number of Terminations :
64
Supply Voltage :
3.3V
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Cycle Time :
7.5 ns
Element Configuration :
Dual
Max Supply Current :
35mA
Packaging :
Tray
Programmable Flags Support :
yes
Frequency :
133MHz
Nominal Supply Current :
35mA
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Memory Size :
36K 2K x 18
Height :
1.2mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Series :
74V
Weight :
274.706879mg
Number of Pins :
64
Voltage - Supply :
3V~3.6V
OTHER FIFO
Width :
10mm