SN74LVC1G32DBVRG4
Mfr.Part #
SN74LVC1G32DBVRG4
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC GATE OR 1CH 2-INP SOT23-5
Product Category :
Gates and Inverters
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Elements :
1
Logic Level - Low :
0.7V ~ 0.8V
Number of Functions :
1
Number of Pins :
5
Factory Lead Time :
6 Weeks
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
4ns @ 5V, 50pF
Height :
1.45mm
Power Supplies :
3.3V
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Logic Type :
OR Gate
JESD-609 Code :
e4
Turn On Delay Time :
4.5 ns
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Length :
2.9mm
Thickness :
1.2mm
Propagation Delay :
4 ns
REACH SVHC :
No SVHC
Schmitt Trigger :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Logic Level - High :
1.7V ~ 2V
Pin Count :
5
Series :
74LVC
Packing Method :
TR
Logic Function :
OR
Base Part Number :
74LVC1G32
Radiation Hardening :
No
Weight :
15.790684mg
Output Current :
32mA
Width :
1.6mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Current - Output High, Low :
32mA 32mA
Number of Inputs :
2
Supply Voltage :
3.3V
Terminal Position :
Dual
Output Characteristics :
3-STATE
Quiescent Current :
10μA
Voltage - Supply :
1.65V~5.5V