SN74LVC1G32DBVRE4
Mfr.Part #
SN74LVC1G32DBVRE4
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC GATE OR 1CH 2-INP SOT23-5
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Gates and Inverters
Schmitt Trigger :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Output Current :
32mA
Power Supplies :
3.3V
Number of Inputs :
2
Terminal Form :
Gull wing
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packing Method :
TR
Number of Pins :
5
Number of Functions :
1
Current - Output High, Low :
32mA 32mA
Length :
2.9mm
Thickness :
1.2mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Width :
1.6mm
Base Part Number :
74LVC1G32
Turn On Delay Time :
4.5 ns
Output Characteristics :
3-STATE
Pin Count :
5
Number of Terminations :
Voltage - Supply :
1.65V~5.5V
Weight :
15.790684mg
Logic Level - High :
1.7V ~ 2V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mounting Type :
Surface Mount
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
4ns @ 5V, 50pF
Family :
LVC/LCX/Z
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Terminal Position :
Dual
Logic Level - Low :
0.7V ~ 0.8V
Height :
1.45mm
Logic Function :
OR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Elements :
1
Mount :
Surface Mount
Supply Voltage :
3.3V