SN74LS240N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SN74LS240N
Manufacturer
onsemi
Package / Case
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC BUFFER INVERT 5.25V 20DIP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
REACH SVHC :
No SVHC
Max Supply Voltage :
5.25V
Polarity :
Inverting
Mounting Type :
Through Hole
Width :
6.35mm
Propagation Delay :
18 ns
Turn On Delay Time :
30 ns
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Number of Output Lines :
8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
24.33mm
Lead Free :
Lead Free
Series :
74LS
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Bits per Element :
4
Number of Pins :
20
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Output Type :
3-STATE
Number of Inputs :
8
Quiescent Current :
26mA
Packaging :
Tube
High Level Output Current :
-15mA
Base Part Number :
74LS240
Mount :
Through Hole
Number of Input Lines :
Min Supply Voltage :
4.75V
Package / Case :
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Contact Plating :
Gold
Number of Outputs :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Current - Output High, Low :
15mA 24mA
Number of Circuits :
Number of Channels :
Radiation Hardening :
No
Height :
5.08mm
Min Operating Temperature :
0°C
Thickness :
4.57mm
Logic Function :
Buffer, Inverter
Supplier Device Package :
20-PDIP
Number of Bits :
Input Current :
100μA
Logic Type :
Buffer, Inverting
Low Level Output Current :
24mA
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Operating Supply Voltage :
5V
Max Operating Temperature :
70°C
Number of Elements :
Datasheets
SN74LS240N
Introducing Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers onsemi SN74LS240N from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:20, Base Part Number:74LS240, Package / Case:20-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Channels:8, Operating Temperature:0°C~70°C TA, SN74LS240N pinout, SN74LS240N datasheet PDF, SN74LS240N amp .Beyond Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers onsemi SN74LS240N ,we also offer SN74LVC244APWR, SN74AUP1G07DCKR, SN74LVC2G125DCUR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
onsemi SN74LS240N
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers onsemi SN74LS240N Overview
The onsemi-manufactured SN74LS240N is a pinnacle of digital logic technology, embodying impeccable design within the realm of Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers. Its core functionality lies in its ability to serve as an Octal Buffer and Line Driver with a 3-State output configuration, ensuring high-speed signal buffering with the added capability of isolating the input from the output. This essential component, encapsulated in a robust 20DIP (Dual Inline Package), operates at a 5.25V nominal voltage, suitable for diverse digital systems. The SN74LS240N is fine-tuned for superb performance in a multitude of applications, particularly where direct interfacing with bus-organized systems is paramount, standing out as a workhorse in the electronics domain.
SN74LS240N Features
  • Octal Buffer/Line Driver with 3-State Outputs
  • Dual-In-Line Package (20DIP) for easy integration
  • 5.25V operating voltage for compatibility with TTL logic