SN74HC158DR
Mfr.Part #
SN74HC158DR
Package / Case
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC MULTIPLEXER 4 X 2:1 16SOIC
Product Category :
Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Packing Method :
TR
Factory Lead Time :
6 Weeks
Supply Type :
Single
Number of Outputs :
1
Width :
3.91mm
Weight :
141.690917mg
Circuit :
4 x 2:1
Base Part Number :
74HC158
Pin Count :
16
Package / Case :
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Terminal Form :
Gull wing
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Length :
9.9mm
Voltage - Supply :
2V~6V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Height :
1.75mm
Number of Channels :
4
JESD-609 Code :
e4
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Independent Circuits :
1
Voltage Supply Source :
Single Supply
Terminal Position :
Dual
Radiation Hardening :
No
Current - Output High, Low :
7.8mA 7.8mA
Number of Bits :
2
Output Polarity :
INVERTED
Series :
74HC
Family :
HC/UH
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Propagation Delay :
33 ns
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Type :
Multiplexer
Number of Terminations :
16
Number of Inputs :
8
Pbfree Code :
yes
Operating Supply Voltage :
5V
Thickness :
1.58mm
Surface Mount
Bandwidth :
28MHz
Supply Voltage :
5V
ECCN Code :
EAR99
Number of Functions :
4
Datasheets
SN74HC158DR
Introducing Signal Switches, Multiplexers, Decoders Texas Instruments SN74HC158DR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Circuit:4 x 2:1, Base Part Number:74HC158, Package / Case:16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Channels:4, Operating Temperature:-40°C~85°C, Type:Multiplexer, Number of Terminations:16, Number of Pins:16, Mounting Type:Surface Mount, Bandwidth:28MHz, SN74HC158DR pinout, SN74HC158DR datasheet PDF, SN74HC158DR amp .Beyond Signal Switches, Multiplexers, Decoders Texas Instruments SN74HC158DR ,we also offer 74HCT4514PW,112, SN74CB3T3245PWR, SN74CB3T3125RGYR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments SN74HC158DR
Signal Switches, Multiplexers, Decoders Texas Instruments SN74HC158DR Overview
SN74HC158DR Features
  • Four 2:1 multiplexer circuits in a single package.
  • Wide operating voltage range from 2V to 6V.