SN74F30D
Mfr.Part #
SN74F30D
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC GATE NAND 1CH 8-INP 14SOIC
Stock
979
In Stock :
979
Product Category :
Gates and Inverters
Base Part Number :
74F30
Mount :
Surface Mount
Number of Inputs :
8
Number of Terminations :
14
Mounting Type :
Surface Mount
Load Capacitance :
50pF
Output Current :
20mA
Number of Functions :
1
Number of Pins :
14
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
5ns @ 5V, 50pF
Schmitt Trigger :
No
Weight :
129.387224mg
Pin Count :
Operating Temperature :
0°C~70°C
Packaging :
Tube
Current - Quiescent (Max) :
1.5mA
Radiation Hardening :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
6 Weeks
Pbfree Code :
yes
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Power Supply Current-Max (ICC) :
4mA
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Position :
Dual
Series :
74F
Quiescent Current :
2.2mA
Logic Level - Low :
0.8V
JESD-609 Code :
e4
Family :
F/FAST
Turn On Delay Time :
5.5 ns
Logic Function :
NAND
Thickness :
1.58mm
Height :
1.75mm
Logic Level - High :
2V
Contact Plating :
Gold
Width :
3.91mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
Gull wing
Max I(ol) :
0.02 A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Output High, Low :
1mA 20mA
Number of Elements :
1
Propagation Delay :
5 ns
Logic Type :
NAND Gate
Operating Supply Voltage :
5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Length :
8.65mm
Supply Voltage :
5V
Lead Free :
Lead Free
Power Supplies :
5V
Datasheets
SN74F30D
Introducing Gates and Inverters Texas Instruments SN74F30D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:74F30, Number of Terminations:14, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:14, Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Operating Temperature:0°C~70°C, SN74F30D pinout, SN74F30D datasheet PDF, SN74F30D amp .Beyond Gates and Inverters Texas Instruments SN74F30D ,we also offer 74AHC08BQ,115, HEF4093BT,653, HEF4093BT,652, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.