SN74F251BN
Mfr.Part #
SN74F251BN
Package / Case
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MULTIPLEXER 1 X 8:1 16DIP
Product Category :
Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Length :
19.3mm
Package / Case :
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Power Supplies :
5V
Base Part Number :
74F251
Supply Type :
Single
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Load Capacitance :
50pF
Number of Terminations :
16
Packaging :
Tube
Number of Bits :
2
Number of Pins :
16
Thickness :
3.9mm
Current - Output High, Low :
3mA 24mA
Factory Lead Time :
6 Weeks
Dual
Type :
Multiplexer
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Outputs :
1
Prop. Delay@Nom-Sup :
9.5 ns
Output Characteristics :
3-STATE
Operating Supply Voltage :
5V
JESD-609 Code :
e4
Lead Free :
Contains Lead
Weight :
951.693491mg
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Voltage Supply Source :
Single Supply
Height :
5.08mm
Series :
74F
Supply Voltage :
5V
Output Polarity :
Complementary
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Pin Count :
Operating Temperature :
0°C~70°C
Number of Functions :
1
REACH SVHC :
No SVHC
Width :
6.35mm
Propagation Delay :
7 ns
Bandwidth :
70MHz
Circuit :
1 x 8:1
ECCN Code :
EAR99
Number of Input Lines :
8
Radiation Hardening :
No
Datasheets
SN74F251BN
Introducing Signal Switches, Multiplexers, Decoders Texas Instruments SN74F251BN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:16-DIP (0.300, 7.62mm), Base Part Number:74F251, Number of Terminations:16, Number of Pins:16, Type:Multiplexer, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:0°C~70°C, Bandwidth:70MHz, Circuit:1 x 8:1, SN74F251BN pinout, SN74F251BN datasheet PDF, SN74F251BN amp .Beyond Signal Switches, Multiplexers, Decoders Texas Instruments SN74F251BN ,we also offer 74HCT4514PW,112, SN74CB3T3245PWR, SN74CB3T3125RGYR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments SN74F251BN
[Signal Switches, Multiplexers, Decoders - Texas Instruments SN74F251BN] Overview
SN74F251BN Features
  • High-performance 8:1 multiplexer
  • 16DIP package for easy integration
  • Designed for precision signal routing and decoding
  • Wide range of operating voltages: 4.5V to 5.5V