SN74F241DW
Mfr.Part #
SN74F241DW
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20SOIC
Product Category :
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Height :
2.65mm
Count Direction :
Unidirectional
Number of Terminations :
20
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Base Part Number :
74F241
Prop. Delay@Nom-Sup :
6.5 ns
Power Supplies :
5V
Packaging :
Tube
ECCN Code :
EAR99
Turn On Delay Time :
8 ns
Series :
74F
Output Type :
3-STATE
Terminal Form :
Gull wing
Termination :
SMD/SMT
Qualification Status :
Not Qualified
REACH SVHC :
No SVHC
Logic Type :
Buffer, Non-Inverting
Polarity :
Non-Inverting
Load Capacitance :
50pF
Quiescent Current :
60mA
Number of Output Lines :
3
Power Supply Current-Max (ICC) :
90mA
Propagation Delay :
5.2 ns
Pin Count :
20
Number of Functions :
2
Pbfree Code :
yes
Supply Voltage :
5V
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Number of Bits per Element :
4
Number of Pins :
Operating Supply Voltage :
5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Current - Output High, Low :
15mA 64mA
Thickness :
2.35mm
Logic Function :
Buffer, Inverting
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Number of Input Lines :
8
Lead Free :
Lead Free
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Width :
7.5mm
Control Type :
ENABLE LOW/HIGH
Length :
12.8mm