SN74F174ANSRE4
Mfr.Part #
SN74F174ANSRE4
Package / Case
16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC FF D-TYPE SNGL 6BIT 16SO
Product Category :
Flip Flops
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Max I(ol) :
0.02 A
Operating Supply Voltage :
5V
Number of Pins :
16
Number of Terminations :
16
Polarity :
Non-Inverting
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Type :
D-Type
Propagation Delay :
10 ns
Logic Function :
D-Type, Flip-Flop
Weight :
200.686274mg
Terminal Position :
Dual
Radiation Hardening :
No
Max Frequency@Nom-Sup :
80000000Hz
Power Supply Current-Max (ICC) :
55mA
Output Current :
20mA
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
10ns @ 5V, 50pF
Current - Output High, Low :
1mA 20mA
Base Part Number :
74F174
Number of Circuits :
7
Packing Method :
Tape and Reel
Current - Quiescent (Iq) :
45mA
Height Seated (Max) :
2mm
Power Supplies :
5V
Number of Bits :
6
Trigger Type :
POSITIVE EDGE
Lead Free :
Lead Free
Output Type :
Non-Inverted
Clock Frequency :
140MHz
Clock Edge Trigger Type :
POSITIVE EDGE
fmax-Min :
80 MHz
Supply Voltage :
5V
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Number of Elements :
Gull wing
Turn On Delay Time :
2.7 ns
Width :
5.3mm
Function :
Master Reset
Number of Output Lines :
6
Package / Case :
16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Series :
74F
Datasheets
SN74F174ANSRE4
Introducing Flip Flops Texas Instruments SN74F174ANSRE4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:0°C~70°C TA, Number of Pins:16, Number of Terminations:16, Type:D-Type, Base Part Number:74F174, Package / Case:16-SOIC (0.209, 5.30mm Width), Mounting Type:Surface Mount, SN74F174ANSRE4 pinout, SN74F174ANSRE4 datasheet PDF, SN74F174ANSRE4 amp .Beyond Flip Flops Texas Instruments SN74F174ANSRE4 ,we also offer MC100EP29MNG, 74AHC1G79GW,165, 74AHC1G79GW,125, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.