SN74F161ADBR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SN74F161ADBR
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
16-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC COUNTER 4BIT BIN SYNC 16-SSOP
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Counters, Dividers
Terminal Form :
Gull wing
Packing Method :
Tape and Reel
Family :
F/FAST
Count Rate :
100MHz
Power Supply Current-Max (ICC) :
55mA
Frequency :
120MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
yes
Reset :
ASYNCHRONOUS
Supply Voltage :
5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
6.2mm
Timing :
SYNCHRONOUS
Width :
5.3mm
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
16
Max I(ol) :
0.02 A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
74F
Number of Elements :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Pitch :
0.65mm
Logic Function :
Counter
Mounting Type :
Surface Mount
Base Part Number :
74F161
Package / Case :
16-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Trigger Type :
POSITIVE EDGE
Additional Feature :
TCO OUTPUT
fmax-Min :
90 MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Number of Functions :
1
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Logic Type :
BINARY COUNTER
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
0°C~70°C
Height Seated (Max) :
2mm
Power Supplies :
5V
Direction :
UP
Number of Bits per Element :
4
Pin Count :
16
Clock Edge Trigger Type :
POSITIVE EDGE
Number of Pins :
Operating Supply Voltage :
5.5V
Datasheets
SN74F161ADBR
Introducing Counters, Dividers Texas Instruments SN74F161ADBR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:16, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:74F161, Package / Case:16-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Operating Temperature:0°C~70°C, Number of Pins:16, SN74F161ADBR pinout, SN74F161ADBR datasheet PDF, SN74F161ADBR amp .Beyond Counters, Dividers Texas Instruments SN74F161ADBR ,we also offer 74HC393D,653, 74HC393D,652, HEF4060BT,653, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.