SN74F138DB
Mfr.Part #
SN74F138DB
Package / Case
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
DECODER/DEMUX SINGLE 3-TO-8
Product Category :
Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C
Supplier Device Package :
16-SOIC
Package :
Bulk
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Active
Current - Output High, Low :
1mA, 20mA
Series :
74F
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V
Circuit :
1 x 3:8
Independent Circuits :
1
Voltage Supply Source :
Single Supply
Type :
Decoder/Demultiplexer
Package / Case :
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheets
SN74F138DB
Introducing Signal Switches, Multiplexers, Decoders Texas Instruments SN74F138DB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:0°C ~ 70°C, Mounting Type:Surface Mount, Circuit:1 x 3:8, Type:Decoder/Demultiplexer, Package / Case:16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), SN74F138DB pinout, SN74F138DB datasheet PDF, SN74F138DB amp .Beyond Signal Switches, Multiplexers, Decoders Texas Instruments SN74F138DB ,we also offer 74HCT4514PW,112, SN74CB3T3245PWR, SN74CB3T3125RGYR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments SN74F138DB
Signal Switches, Multiplexers, Decoders Texas Instruments SN74F138DB Overview
SN74F138DB Features
  • Wide Operating Voltage Range of 2V to 6V